tromaktiko: Ποιος να σταματήσει αυτό το τρένο; ΑΕΚ λένε και... κλαίνε

Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2018

Ποιος να σταματήσει αυτό το τρένο; ΑΕΚ λένε και... κλαίνε

Καταιγιστική από το ξεκίνημα, η εκπληκτική ΑΕΚ του... στράικερ Βράνιες (3 γκολ!!!) δεν άφησε περιθώριο στην Ξάνθη (4-0) και με τρεις κεφαλιές σε 45 λεπτά καθάρισε γρήγορα κι απλά μένοντας μια ανάσα πίσω από τον ΠΑΟΚ...

Έπειτα από ένα απαιτητικό παιχνίδι, όπως αυτό με τη Ντιναμό Κιέβου στο ΟΑΚΑ, και λίγες μέρες πριν από τη ρεβάνς, η ΑΕΚ είχε ως στόχο απέναντι στην Ξάνθη απλώς...να κάνει τη δουλειά. Να πάρει, δηλαδή, ακόμη μια νίκη και να μείνει δυνατή στη μάχη του τίτλου. Οι Κιτρινόμαυροι όχι απλώς τα κατάφεραν, αλλά το πέτυχαν προσφέροντας και θέαμα στον κόσμο που ήρθε στο Στάδιο για να τους ντοπάρει εν όψει του ματς της Ουκρανίας, αλλά και να αποθεώσει τους θριαμβευτές της ομάδας μπάσκετ, που κατέκτησαν χθες το κύπελλο Ελλάδας απέναντι στον Ολυμπιακό.

Το εντυπωσιακό ήταν ότι για να πάρουν τα πράγματα τον... δρόμο τους και να αποκτήσει το ματς διαδικαστικό χαρακτήρα από το μισάωρο, πρωταγωνιστής ήταν ο Όγκνιεν Βράνιες! Ο Βόσνιος άσος πέτυχε τρία γκολ μέχρι το 33', κάνοντας το πρώτο χατ-τρικ για την ΑΕΚ από το 2007 (Λυμπερόπουλος). Με τον Τάσο Μπακασέτα να έρχεται για να βάλει και το... κερασάκι λίγο πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Όργια από Βράνιες!
Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και από στο πρώτο πεντάλεπτο το ματς ήταν... φωτιά. Στο 2' ο Χριστοδουλόπουλος έφυγε τετ α τετ, έπεσε μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Μελιόπουλου, αλλά ο διαιτητής Διαμαντόπουλος έδειξε «παίζεται». Στο επόμενο λεπτό ο Λιβάγια έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 4' και πάλι ο Μελιόπουλος ανέτρεψε τον Λιβάγια εντός περιοχής, όμως ο διαιτητής καταλόγισε φάουλ. Ο Γκάλο εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος, ο Τσιγκρίνσκι πήρε κεφαλιά στο πίσω δοκάρι και ο Βράνιες (που ήταν εκτεθειμένος) από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 13' ο Μπακασέτας εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ, η μπάλα πέρασε, αλλά ο Ζίβκοβιτς έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στη γωνία του. Στο 18' ο διεθνής άσος της ΑΕΚ έκανε σουτ εντός περιοχής αυτή τη φορά, η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Με την εκτέλεσή του, από τον Μπακασέτα, οι Κιτρινόμαυροι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, αφού ο Βράνιες πετάχτηκε στην καρδιά της περιοχής και... κεραυνοβόλησε με κεφαλιά το Ζίβκοβιτς για το 2-0. Στο 25' η Ξάνθη είχε την πρώτη της σημαντική ευκαιρία, με ένα μακρινό σουτ του Μπρίτο, το οποίο έδιωξε ο Τσιντώτας.

Και στο 33' ο Βράνιες συνέχισε το... βιολί του, πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ! Ο Μπακασέτας έκανε σέντρα από αριστερά και ο Βόσνιος με σκαστή κεφαλιά έκανε το 3-0, πετυχαίνοντας «καθαρό» χατ-τρικ μέσα σε περίπου μισή ώρα αγώνα! Ωστόσο, η ΑΕΚ δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι και με την συμπλήρωση των πρώτων 45' πέτυχε και τέταρτο γκολ: ο Γκάλο έκανε σέντρα από δεξιά και ο Μπακασέτας με κεφαλιά από το πέναλτι έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Ζίβκοβιτς για το 4-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Πολλές φάσεις, αλλά έμεινε στα 4...
Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την Ξάνθη, με τον Μπρίτο να κάνει μια όμορφη προσπάθεια από δεξιά, όμως το σουτ που δοκίμασε έστειλε τη μπάλα άουτ. Η ΑΕΚ... απάντησε στο 56' με ένα σουτ του Χριστοδουλόπουλου, που πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Δύο λεπτά αργότερα ο Χριστοδουλόπουλος έκανε σέντρα από αριστερά, ο Βράνιες πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι, αλλά ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε.

Στο 64' ο Χριστοδουλόπουλος έκανε ωραίο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας της Ξάνθης απέκρουσε και πάλι. Στο 67' ο Κλωναρίδης έκανε γύρισμα στην περιοχή, αλλά ο Λάζαρος δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή. Στο επόμενο λεπτό οι ρόλοι άλλαξαν με τον Χριστοδουλόπουλο να κάνει το γέμισμα, αλλά ο Κλωναρίδης δεν έπιασε καλά το σουτ. Στο 71' ο Τριάδης έξανε ένα αδύναμο πλασέ μέσα από την περιοχή και ο Τσιντώρας δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει.

Στο 81' η ΑΕΚ έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν ο Γιακουμάκης με εξαιρετικό γύρισμα έβγαλε τετ α τετ τον Λιβάγια, αλλά ο Ζίβκοβιτς κατάφερε να αποκρούσει με τα πόδια την προβολή του Κροάτη. Δύο λεπτά αργότερα ο Λιβάγια έκανε ωραία προσωπική ενέργεια, αλλά στο σουτ που δοκίμασε η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Στο 90', μετά από γύρισμα του Κλωναρίδη, ο Λιβάγια έκανε το πλασέ στο πίσω δοκάρι, αλλά ο πορτιέρε της Ξάνθης απέκρουσε και πάλι, με το 4-0 να είναι το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες (65' Αϊντάρεβιτς), Μοράν, Μπακασέτας (59' Κλωναρίδης), Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος (70' Γιακουμάκης), Αραούχο.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Καμαρά (80' Ορφανίδης), Ντε Λούκας, Μπρίτο, Κασάδο (46' Μεχία), Γέντρισεκ, Μελιόπουλος, Ντζουρίτσκοβιτς (59' Τριάδης), Μπαξεβανίδης, Σιλά, Λισγάρας.

Τα πλάνα των προπονητών
Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την ΑΕΚ με διάταξη 4-2-3-1. Στο τέρμα ήταν ο Τσιντώτας, στην άμυνα οι Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, στα αμυντικά χαφ οι Σιμόες, Μοράν, μπροστά τους οι Μπακασέτας, Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος και στην κορυφή της επίθεσης ο Αραούχο.

Ο Μίλαν Ράσταβατς από την πλευρά του παρέταξε την Ξάνθη με 4-1-4-1. Στο τέρμα ήταν ο Ζίβκοβιτς, στην άμυνα οι Κασάδο, Λισγάρας, Μελιόπουλος, Μπαξεβανίδης, μπροστά από τα στόπερ ήταν ο Καμαρά, στην τετράδα της μεσαίας γραμμής οι Μπρίτο, Ντζουρίτσκοβιτς, Σιλά, Ντε Λούκας και ο Γέντρισεκ στην κορυφή.

Αυτοί που έκριναν το ματς
Η ΑΕΚ είχε πολλούς παίκτες σε καλή μέρα, όμως αναμφισβήτητα το πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Όγκνιεν Βράνιες. Ο Βόσνιος πέτυχε καθαρό χατ-τρικ μέσα σε 33' λεπτά και έκανε τα πάντα απλά για την ομάδα του, προκειμένου να φτάσει σε ακόμη μια νίκη.

Το ταμείο του αγώνα
Η Ένωση ήταν καλύτερη, μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένη να μην... καρδιοχτυπήσει, αλλά να καθαρίσει νωρίς το ματς. Το πιστοποίησε πλήρως με την απόδοσή της από το πρώτο πεντάλεπτο κιόλας και τελικά πήρε μια εύκολη νίκη.

Ο έλεγχος των διαιτητών
Σε ένα εύκολο ματς, ο διαιτητής Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, αλλά και ο πρώτος βοηθός του Χρήστος Ακρίβος έμειναν.,. μετεξεταστέοι. Στο 2΄ο ρέφερι θεώρησε (μάλλον σωστά, όπως φάνηκε και στο ριπλέι) ότι δεν υπήρξε παράβαση στο μαρκάρισμα του Μελιόπουλου πάνω στον Χριστοδουλόπουλο μέσα στην περιοχή, αλλά δύο λεπτά αργότερα ενώ καταλόγισε την παράβαση του ίδιου παίκτη στον Λιβάγια, δεν έδωσε πέναλτι, αλλά φάουλ. Από αυτό προήλθε το πρώτο γκολ του Βράνιες, με τον βοηθό να μη βλέπει ότι ο Βόσνιος ήταν πιο μπροστά. Ένα οφσάιντ έχασε και ο δεύτερος βοηθός Βεργέτης, στο δεύτερο μέρος, σηκώνοντας τη σημαία του τη στιγμή που ο Γιακουμάκης έβγαινε στην επίθεση καλυπτόμενος.